Free Color W3618
36 x 18W 6-in-1 RGBWAP Full Rotation LED Spotlight with 10°-50° motorized zoom. 18 DMX channels. Color macro. Weight 9 kg.
| Source | |
| LED | 36 pcs 18W each RGBWAV 7-in-1 |
| Lifespan | 100 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 25° |
| Functions | |
| Color mixing | RGBWAUV |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear color changer | |
| Build-in color change effects | |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 16 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 480W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 280x210x450 mm |
| Carton | 430x310x400 mm |
| Weight | |
| N.W. | 11 kg |
| G.W. (carton) | 13 kg |