FREE COLOR B300
Hybrid LED rotating spotlight 3-in-1 BEAM-SPOT-WASH. Source LED 300 W white. Resource 100,000 hours. Color temperature 9000 K. Opening angle 2° – 45°. Zoom Linear motorized. Focus Linear motorized. Color wheel 14 colors + open position. Gobo wheel 1 6 rotatable gobos + open position. Gobo wheel 2 6 fixed gobos + open position. Prism 8-sided prism. Strobe Electronic 1-20 flash/sec. Dimer Electronic 0-100%. DMX channels 16/19. DMX512/master-slave/auto/sound activated modes. Movement Panorama 540°. Tilt 250°
| Source | |
| LED | 300W White |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Color temperature | 9000K |
| Optical system | |
| Beam angle | 2° – 45° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 14 colors + open |
| Gobo wheel 1 | 6 rotation gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 6 fixed gobos + open |
| Prism | 8-faced rotable prisms |
| Strobe | Electrical 0,3-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 16/19 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Power consumption | 350 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Carton | 555x405x410 mm |
| Weight | |
| N.W. | 12,5 kg |
| G.W. (carton) | 15 kg |