FREE COLOR LED BEAM 150
Rotating BEAM spotlight. Source LED 120 W. Resource 100,000 hours. Color temperature 8000 K. Luminous flux 8400 lm. Opening angle 2°. Focus Linear motorized. Color wheel 7 colors + open position. Gobo wheel 9 fixed gobos + open position. 24-sided rotatable prism. Frost filter. Rainbow Wheel. Electronic strobe Dimer Electronic 0-100%. DMX channels 16. DMX512/master-slave/auto modes. Movement Panorama 540°. Tilt 250°. Weight 4 kg.
| Source | |
| LED | 150W White |
| Lifespan | 50000 hours |
| Color temperature | 8000 K |
| Optical system | |
| Beam angle | 2° |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 7 colors + open |
| Gobo wheel | 9 fixed gobos + open |
| Prism | 8-faced rotable prism |
| Frost-filter | |
| Strobe | Electrical 0.5-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Rainbow wheel | |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 8/16/24 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 250° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Power consumption | 200W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | IEC C14 in |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 220x230x370mm |
| Carton | 340x250x260 mm |
| Weight | |
| N.W. | 3 kg |
| G.W. (carton) | 4,5 kg |