FREE COLOR LASER HEAD 5000RGB
Laser rotary spotlight 5W laser source Red: 638nm, Green: 530nm, Blue 445nm 3-in-1 DMX channels 32/49. DMX512/master-slave/auto/sound activated modes. Movement Panorama 540°. Tilt 250°
| Source | |
| Laser | 5W RGB |
| Wavelength | Red: 638nm, Green: 530nm, Blue 445nm |
| Scanner | 20 kpps high-speed stepping motor |
| Functions | |
| Build-in laser effects | |
| Build-in laser animations | |
| LED ring RGB | |
| Supporting laser show software | |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 32/49 |
| Modes | DMX512/ILDA/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Power consumption | 150 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| ILDA | DB-25 in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 220x230x370mm |
| Carton | 555x405x410 mm |
| Weight | |
| N.W. | 8 kg |
| G.W. (carton) | 10 kg |