Free Color S1000 RGB
ATOMIC LED stroboscope. 960 SMD LEDs with a total power of 1000W RGB
| Source | |
| LED | 720 pcs 1W each RGB 3-in-1 |
| Lifespan | 20 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 120° |
| Functions | |
| Build-in effects | |
| Strobe | Electrical 1-30 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 8 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 1000W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Fixture | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Stroboscope | 500х230х240 mm |
| Carton | |
| Weight | |
| N.W. | 7,5 kg |
| G.W. (carton) | 8 kg |