Free Color W1915 Aura
19 x 15W Osram 4-in-1 RGBW LED Floodlight with 6°-60° motorized zoom. 12-16 DMX channels. Color macro. Weight 9 kg.
| Source | |
| LED | 19 pcs 15W each RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 100 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 6°-60° |
| Zoom | Linear motorized |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear color changer | |
| Build-in color change effects | |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | dec.16 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 310 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 280x210x450 mm |
| Carton | 360x260x460 mm |
| Weight | |
| N.W. | 8 kg |
| G.W. (carton) | 9 kg |