Free Color K80
Full swivel spotlight SPOT. LED 80W white 8000K. 7 fixed gobos, 6 rotating gobos. 7 colors. 3-sided prism. 16 DMX channels.
| Source | |
| LED | 80W White |
| Lifespan | 30 000 hours |
| Color temperature | 8000 К |
| Optical system | |
| Beam angle | 12° |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 7 colors + open |
| Gobo wheel 1 | 6 rotation gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 7 fixed gobos + open |
| Prism | 3-faced rotable prisms |
| Strobe | Electrical 0,5-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 14 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 250° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 150W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | IEC C14 in |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 240 x 170 x 380 mm |
| Carton | 290 х 430 х 360 mm |
| Weight | |
| N.W. | 6,5 kg |
| G.W. (carton) | 8 kg |