Free Color K100 S
100W SPOT LED Full Rotation Spotlight. Color wheel: 11 colors + open position. 7 rotating gobos + open position. 6-sided prism. Manual zoom. 13 DMX channels
| Source | |
| LED | 100W White |
| Lifespan | 100 000 hours |
| Color temperature | 7000 К |
| Optical system | |
| Beam angle | 11-14° |
| Zoom | Manual |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 11 colors + open |
| Gobo wheel | 7 rotation gobos + open |
| Prism | 6-faced rotable prisms |
| Strobe | Electrical 0,5-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 13 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 250° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 180W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | IEC C14 in |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 231 х 149 х 378 mm |