Free Color BEAM 9R
Fully revolving BEAM spotlight on a 261W lamp with an opening angle of 3.8°. Color wheel: 14 colors + open position. Gobos: 17 fixed gobos + open. 24-sided and 8-sided rotating prisms. 16 DMX channels
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp 260W |
| Lifespan | 2000 hours |
| Color temperature | 8500 K |
| Optical system | |
| Luminous flux | 8500 lm |
| Beam angle | 3.8° |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 14 colors + open |
| Gobo wheel | 17 fixed gobos + open |
| Prism | 8-faced and 24-faced rotable prisms with overlay effect |
| Frost-filter | |
| Rainbow wheel | 6 colors |
| Strobe | Mechanical 0.5-9 fps |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 16 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 250° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Power consumption | 380 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 320x250x510 mm |
| Carton | 465x425x585 mm |
| Weight | |
| N.W. | 13,3 kg |
| G.W. (carton) | 16 kg |