Free Color BEAM 7R
Fully revolving spotlight BEAM on a Yodn 230W lamp with an opening angle of 3.8°. Color wheel: 17 colors + open Gobos: 17 fixed gobos + open. 8-sided rotating prism. 16/20 channels DMX
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp YODN MSD 230R7 |
| Lifespan | 2500 hours |
| Color temperature | 8000 К |
| Optical system | |
| Luminous flux | 8400 lm |
| illumination | 126,568 lux @ 5 m |
| Beam angle | 3.8° |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 14 colors + open |
| Gobo wheel | 17 fixed gobos + open |
| Prism | 8-faced rotable prism |
| Frost-filter | |
| Strobe | Mechanical 0.5-9 fps |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 16/20 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 250° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 400 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 330x390x490 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 720x460x690 mm |
| Carton | 450x410x540 mm |
| Weight | |
| N.W. | 17 kg |
| G.W. (flight case 2 in1 ) | 49 kg |
| G.W. (carton) | 18 kg |