PRO LUX WASH 4012 IP
The LED architectural light can be used both for outdoor lighting of buildings, decorations and as a stage lighting effect. 40 LEDs of 12 are arranged in 10 rows with the ability to control each row separately, and manual tilt adjustment allows you to set the light flux in the desired direction.
| Source | |
| LED | 40 pcs 12 W each RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 25° |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Gradient and rainbow effects | |
| LEDs areas with individual control | 10 areas |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% with adjustable curve |
| Dimer type | PWM 4300HZ (16666 grades) |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 3/4/5/10/16/28/30/40/48 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 400 W |
| Connections | |
| DMX512 | Seetronic waterproof XLR 3-pin in/out |
| Power | Seetronic powerCON TRUE1 in/out |
| Protection | |
| Class protection | IP55 |
| Package contains | |
| LUX WASH 4012 IP | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 574х111х373 mm |
| Carton | 640x455x235 mm |
| Weight | |
| N.W. | 16 kg |
| G.W. (carton) | 17 kg |
_x000D_