PRO LUX HOTBEAM 380 CMY
Universal moving head 3-in-1 BEAM, SPOT, WASH with lamp 380W. This fixture has such special features as touch screen, focus autotracking and adjusting beam angle in frost mode. It provides additional usability and convenience white light show creating.
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp Osram Sirius HRI 381W |
| Lifespan | 2500 hours |
| Color temperature | 7800 |
| Optical system | |
| Beam angle (beam mode) | 2.5° – 10° |
| Beam angle (spot mode) | 5° – 51° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 10 colors + open |
| CMY | Linear |
| CTO | 2700К-3200К linear |
| Gobo wheel 1 | 16 static + open |
| Gobo wheel 2 | 9 rotatible +open |
| Gobo size | 14.9mm ,image diameter:13mm |
| Prism | Gobo diameter 14.9 mm ,image diameter 13 mm |
| Frost-filter | 6-faced linear and 8-faced circular rotating prisms |
| Strobe | Mechanical |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 21/25/30 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 550 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in |
| Software update via USB | |
| Package contains | 1 pc |
| Product | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 2 pcs |
| Mounting bracket | 1 pc |
| User manual | |
| Size | |
| Product | 410x250x690 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 930x520x910 mm |
| Carton | 800x420x500 mm |
| Weight | |
| N.W. | 25 kg |
| G.W. (flight case 2 in1 ) | 78 kg |
| G.W. (carton) | 28 kg |