PRO LUX HOT BEAM 350
Universal moving head 3-in-1 BEAM, SPOT, WASH with lamp 350W. This fixture has such special features as touch screen, focus autotracking and adjusting beam angle in frost mode. It provides additional usability and convenience white light show creating.
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp YODN MSD 350R17 |
| Lifespan | 1500 hours |
| Color temperature | 7800 K |
| Optical system | |
| Luminous flux | 15 000 lm |
| Illuminance | 146 600 lux @ 2.5°, 6 m |
| Beam angle (beam mode) | 2.5° – 10° |
| Beam angle (spot mode) | 5° – 35° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 13 colors + open |
| Gobo wheel 1 | 17 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 12 rotation gobos + open |
| Prism | 12-faced rotating prism |
| Frost-filter | |
| Strobe | Mechanical |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 24/16 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 550 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Safety cable | 1 pc |
| Size | |
| Product | 375x250x560 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 960x510x740 mm |
| Carton | 460x440x580 mm |
| Weight | |
| N.W. | 16 kg |
| G.W. (flight case 2 in1 ) | 73 kg |
| G.W. (carton) | 20 kg |