PRO LUX HOT BEAM 440 IP
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp YODN MSD 440R20 |
| Lifespan | 1500 hours |
| Color temperature | 7800 К |
| Optical system | |
| Luminous flux | 22 000 lm |
| Illuminance | 146 600 lux @ 2.5°, 6 м |
| Opening Angle (Beam Mode) | 2.2° – 7° |
| Opening Angle (Spot mode) | 2.4° – 33° |
| Opening Angle (Frost Mode) | 6° – 43° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 11 colors + open position |
| CMY | 3 wheels with linear gradient |
| CTO | linear 3200K -2500K |
| Gobo wheel 1 | 17 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 7 rotating gobos + open |
| Gobo size | Gobo diameter 23 mm, image diameter 15 mm |
| Prism | 8-sided and 16-sided rotating prisms with overlay effect |
| Frost filter | |
| Rainbow wheel | 6 colors |
| Animation wheel | |
| Strobe | Mechanical |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 30 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 700 W |
| Connections | |
| DMX512 | Seetronic waterproof XLR 3-pin input/output |
| Power | Seetronic powerCON TRUE1 input |
| Protection | |
| Class protection | IP55 |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Projector | Seetronic powerCON TRUE1 input |
| Transport case for 1 device | 460x410x720 mm |
| Carton | 460x410x720 mm |
| Weight | |
| N.W. | 30 kg |
| Gross (case for 1 device) | 47 kg |
| G.W. (carton) | 33 kg |