PRO LUX HOT BEAM 470
Universal moving head 3-in-1 BEAM, SPOT, WASH with lamp 470W. 6 prisms on two wheels. 12 different beam and flower effects.
| Source | |
| Lamp | Discharge lamp Osram Sirius HRI 470W XL |
| Lifespan | 1500 hours |
| Color temperature | 7500 К |
| Optical system | |
| Luminous flux | 24 000 lm |
| Opening Angle (Beam Mode) | 2.5° – 10° |
| Opening Angle (Spot mode) | 5° – 45° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 11 colors + open position |
| CTO | 2700K, 3200K |
| CMY | |
| Gobo wheel 1 | 14 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 9 rotation gobos + open |
| Animation wheel | Can be combined with other gobo |
| Prism | 8-faced circular and 6-faced linear, cylindrical prisms |
| Prism | 8-faced circular and 6-faced linear, double layer prisms |
| Overlaying prism wheels | |
| Frost filter | |
| Strobe | Mechanical |
| Dimer | Mechanical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 34/39 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Magnet sensors | |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 550 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Safety cable | 1 pc |
| Size | |
| Projector | 410x250x690 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 930x520x910 mm |
| Carton | 800x420x500 mm |
| Weight | |
| N.W. | 24,5 kg |
| G.W. (flight case 2 in1 ) | 86 kg |
| G.W. (carton) | 29 kg |