PRO LUX K15
Multi-functional moving head used 19 Osram LEDs 40W each with precise and saturated color. Fixture include such functions as Wash, Wash-beam and kaleidoscope due to double rotation lens. Wide adjustment range of beam angle, pixel-shaping and pixel-mapping provide unlimited possibilities for light show creation
| Source | |
| LED | 19 pcs 40W each Osram Ostar RGBW 4-в-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 4° – 60° |
| Zoom | Linear motorized |
| Double rotation lens | |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Kaleidoscopic effect | |
| Linear colorchanger | |
| Pixel shaping effects | Static and dynamic with adjustable speed |
| Pixel mapping | Indiviual control for each LED |
| CTO | |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 21/23/35/78/92/99 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Lens rotation | Unlimided in both directions |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 720 W |
| Connections | |
| DMX512 | Neutric XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Art-Net | Optional |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Product | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 415х275х425 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 710х710х460 mm |
| Carton | 480×340х510 mm |
| Weight | |
| N.W. | 14,5 kg |
| G.W. (flight case for 2 fixtures) | 56 kg |
| G.W. (carton) | 17,5 kg |