PRO LUX LED HOT PROFILE 600
LED moving head with source 600W White LED Engine. It includes so functions as linear color mixing system CMY, frost, iris, and 4-blades profile module with rotation 180°. This light is the best choice for nightclubs, small and medium theaters, and stages.
Source |
|
| LED | 600W White LED Engine |
| Lifespan | 20000 hours |
| Color temperature | 7800 К |
Optical system |
|
| Luminous flux | 30 000 lm |
| Illuminance | 39 370 lux @ 6°, 5 m |
| Beam angle | 6° – 42° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
Functions |
|
| Color wheel | 7 colors + open |
| CMY | 3 wheels with linear gradient |
| CTO | lineal 2800-5600K |
| Gobo wheel 1 | 8 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 6 rotating gobos + open |
| Prism | 4-sided rotating prism |
| Frost filter | |
| Iris diaphragm | |
| Profiling system | 4 blades, 180° |
| Positioning system | Magnetic |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
Control |
|
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 16/24 |
| Modes | DMX512/RDM/master-slave/auto |
Movement |
|
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 700 W |
Connections |
|
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in |
Package contains |
|
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
Size |
|
| Projector | 404x306x736 mm |
| Case for 1 device | 855x485x505 mm |
Weight |
|
| N.W. | 32 kg |
| Gross (case for 1 device) | 65 kg |