PRO LUX LED HOT PROFILE 1000
LED moving head with source 1000W White LED Engine. It includes so functions as linear color mixing system CMY, frost, iris and 4-blades profile module with rotation 180°. This light is the best choise for large theaters, live shows and festivals
| Source | |
| LED | 1000W White LED Engine |
| Lifespan | 20000 hours |
| Color temperature | 7800 K |
| Optical system | |
| Luminous flux | 64 000 lm |
| Beam angle | 6° – 39° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 7 colors + open |
| CMY | 3 wheels with gradually fading |
| CTO | linear 3200-6000K |
| Gobo wheel 1 | 8 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 6 rotation gobos + open |
| Prism | 4-faced rotating prism |
| Frost-filter | |
| Iris disphragm | |
| Framing System | 4 blades rotating 180° |
| Position lock system | Magnetic |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 37/41 |
| Modes | DMX512/RDM/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 1000 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 482×371.7×870 mm |
| Carton | 575x590x1000 mm |
| Flight case for 1 fixture | 680x705x940 mm |
| Weight | |
| N.W. | 42,2 kg |
| G.W. (flight case for 1 fixture ) | 75 kg |
_x000D_