PRO LUX LED HOT PROFILE 1200
The 1200W White LED Engine Swivel LED Spotlight includes features such as a linear CMY color mixing system, a frost filter, an iris diaphragm, and a 4-blade 180° rotating shaping system. The device is ideal for large theaters and concert venues, festivals.
| Source | |
| LED | 1200W White LED Engine |
| Lifespan | 20000 hours |
| Color temperature | 7800 К |
| CRI | 85Ra (optional 93Ra) |
| Optical system | |
| Luminous flux | 53 000 lm |
| Beam angle | 5° – 52° |
| Zoom | Linear motorized |
| Focus | Linear motorized |
| Functions | |
| Color wheel | 6 colors + open position |
| CMY | 3 wheels with linear gradient |
| CTO | linear 3200-6000K |
| Gobo wheel 1 | 8 fixed gobos + open |
| Gobo wheel 2 | 6 rotating gobos + open |
| Prism | 4-sided rotating prism |
| Frost filter | |
| Iris diaphragm | |
| Profiling system | 4 blades, 180° rotatable |
| Positioning system | Magnetic |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 37/41 |
| Modes | DMX512/RDM/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 1000 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Projector | 482×371.7×870 mm |
| Carton | 575x590x1000 mm |
| Case for 1 device | 680x705x940 mm |
| Weight | |
| N.W. | 42,2 kg |
| Gross (case for 1 device) | 75 kg |