PRO LUX MOVING WASH STROBE
Multifunctional double-sided rotary spotlight. This is a linear zoom bar with 6 powerful 40W LEDs on one side and a hybrid strobing panel on the other. In fact, the device includes 3 lighting effects, which, together with endless rotation in both directions, provide almost unlimited scope for the lighting designer on venues of any complexity.
| Washing bar | |
| Source | |
| LED | 6 pcs 60W each Osram RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 3° – 35° |
| Zoom | Linear motorized |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Pixel shaping effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Pixel mapping | Individual control for each LED |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Strobe panel | |
| Source (panel) | |
| LED | 384 pc 5050 0.5W each RGB 3-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Source (tube) | |
| LED | 20 pcs 12 W each White |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Color temperature | 7000 К |
| Functions (panel) | |
| Color mixing | RGB |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Macro effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 34/54 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | Infinite |
| Tilt | Infinite |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 880 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Projector | 640x210x400 mm |
| Weight | |
| N.W. | 17,5 kg |