PRO LUX LED 3715
LED-based moving head with 37 pcs 15W each RGBW 4-в-1 Linear motorized zoom 8° – 38°. Lenses made by Gaggione (France) 4 groups of diodes with individual control. Silent work
| Source | |
| LED | 37 pcs 15W each RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 8° – 38° |
| Zoom | Linear motorized |
| Lenses made by Gaggione (France) | |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Pixel shaping effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 14/25/30 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 800 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 413x320x486 mm |
| Carton | 535x440x585 mm |
| Weight | |
| N.W. | 17 kg |
| G.W. (carton) | 20 kg |
_x000D_