PRO LUX LED 1915 Mk3
Moving Head with Wash, Beam-Wash, Pixel Shaping, and Individual Diode Control.
| Source | |
| LED | 19 pcs 15W each RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 8° – 38° |
| Zoom | Linear motorized |
| Lenses made by Gaggione (France) | |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Pixel shaping effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Pixel mapping | Indiviual control for each LED |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 14/25/90 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 400 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 407х342,5х247 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 740x400x490 mm |
| Carton | 435x340x565 mm |
| Weight | |
| N.W. | 12 kg |
| G.W. (flight case for 2 fixtures) | 49kg |
| G.W. (carton) | 15 kg |
_x000D_