PRO LUX LED 1240
Mighty moving head provides washing effects with precise and saturated color due to Osram LEDs. High effective 40 Watt LEDs, wash-beam with narrow beam angle, pixel effects gives many possibilities for usage in different ways up to largest stages. Reliability spare parts allow to use this lights in touring.
| Source | |
| LED | 12 pcs 40W each Osram RGBW 4-в-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 4.5° – 36° |
| Zoom | Linear motorized |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Pixel shaping effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Pixel mapping | Indiviual control for each LED |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 11/17/18/58 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Pan | 540° |
| Tilt | 270° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 505 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 390x290x420 mm |
| Flight case for 2 fixtures | 710x460x670 mm |
| Carton | 480x450x590 mm |
| Weight | |
| N.W. | 14,5 kg |
| G.W. (flight case for 2 fixtures) | 53 kg |
| G.W. (carton) | 16 kg |