PRO LUX DOTLINE 1240
The LED dynamic panel can serve as both a flood device and a lighting effect. High-power 40-watt Osram LEDs have high brightness and color rendering. And tilt motion, built-in macros, and control of each LED allow you to create unforgettable lighting performances. The device will be a good tool for a lighting designer both at concert events and on theater stages.
| Source | |
| LED | 12 pcs 40 W each Osram RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 5° – 35° |
| Zoom | Linear motorized |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Pixel mapping | Individual control for each LED |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 14/57 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Movement | |
| Tilt | 220° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 400 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Projector | 1020x107x266 mm |
| Weight | |
| N.W. | 15 kg |