PRO LUX STR3000
Powerful strobe on the XOP 3000W lamp. Compact design. Intensity 1 – 50 aux./sec. Efficient cooling system. Compatible with Atomic accessories.
| Source | |
| Lamp | XOP 3000W Xenon |
| Lifespan | 2000 hours |
| Functions | |
| Strobe effects | Ramp Up, Ramp Down, Ramp Up Down, Random |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| DIP-switcher | |
| DMX channels | 4 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Atomic Detonator support | |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 3000 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | build-in cord |
| Programming | AVR Upload |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 424х239х234 mm |
| Carton | 450х250х300 mm |
| Weight | |
| N.W. | 7 kg |
| G.W. (carton) | 10 kg |