PRO LUX MOVING STROBE
Includes 2 main functions like full-color washing panel and high brightness stroboscopic tube. 12 areas with individual control, flexible setting of dynamic effects and motorized tilt movement give great opportunities for light designers. Protection rate IP65 allows using this fixture outdoor.
| Source (panel) | |
| LED | 480 pcs 5050 0.5W each RGB 3-in-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Source (tube) | |
| LED | 144 pcs 3535 5W each White |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Color temperature | 6500 K |
| Functions (panel) | |
| Color mixing | RGB |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| LEDs areas with individual control | 8 areas |
| Macro effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Functions (tube) | |
| LEDs areas with individual control | 4 areas |
| Macro effects | Static and dynamic with adjusted speed |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 7/14/42 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Movement | |
| Tilt | 185° |
| Resolution | 8/16 bit |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 1000 W |
| Connections | |
| DMX512 | Seetronic waterproof XLR 3-pin in/out |
| Power | Seetronic powerCON TRUE1 in/out |
| Protection | |
| Class protection | IP55 |
| Package contains | |
| Moving head | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| Mounting bracket | 2 pcs |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 482х178х243 mm |
| Flight case for 4 fixtures | 900х530х440 mm |
| Carton | |
| Weight | |
| N.W. | 10 kg |
| G.W. (flight case for 4 fixtures) | 64 kg |
| G.W. (carton) | 12,5 kg |