Free Color P1810-A PRO
LED spotlight 18 LEDs 10W 4-in-1 RGBW. Strobe 1-20 flashes/sec. 8 DMX channels. Opening angle 25°. Weight 4 kg. Powercon IN/OUT connectors
| Source | |
| LED | 18 pcs 10 W each RGBW 4-in-1 |
| Lifespan | 100 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 25° |
| Functions | |
| Color mixing | RGBW |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear color changer | |
| Build-in color change effects | |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 4/8 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto/sound activation |
| Power supply | |
| Input voltage | AC 110-240V ,50/60 Hz |
| Power consumption | 180W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out |
| Power | powerCON in/out |
| Package contains | |
| Fixture | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Dimentions | |
| Fixture | 250x250x120 mm |
| Carton | 280x135x300 mm |
| Weight | |
| N.W. | 5 kg |
| G.W. (carton) | 6 kg |