| Source | |
| LED | 6 pcs 25W each RGBWA 5-в-1 |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Optical system | |
| Beam angle | 30° |
| Functions | |
| Color mixing | RGBWA |
| Available colors | Over 16 700 000 |
| Linear colorchanger | |
| Gradient and rainbow effects | |
| Pixel mapping | Indiviual control for each LED |
| Strobe | Electrical 1-25 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% with adjustable curve |
| Dimer type | PWM 1500HZ (16666 grades) |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 5/6/11/18/18/23/23/30/38 |
| Modes | DMX512/master-slave/auto |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 150 W |
| Connections | |
| DMX512 | Seetronic waterproof XLR 3-pin in/out |
| Power | Seetronic powerCON TRUE1 in/out |
| Package contains | |
| MATRIX BAR 1615 IP | 1 pc |
| Power cord | 1 pc |
| Signal cord | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Product | 766x213x108 mm |
| Flight case for 8 fixtures | |
| Carton | 590x270x250 mm |
| Weight | |
| N.W. | 6,5 kg |
| G.W. (flight case for 8 fixtures) | 72 kg |
| G.W. (carton) | 7 kg |