PRO LUX LED FOLLOW 600 ZOOM
The LED tracking spotlight is a must-have tool on both the stage and the theater stage. The 600W LED provides sufficient light output for medium to large venues. The spotlight has 7 colors, with the function of semi-color, iris, CTO, which can be controlled both with the help of faders on the built-in remote control, and remotely according to the DMX512 standard. The cannon is well-balanced and easy to control. Sturdy tripod stand included.
| Source | |
| LED | 600W White |
| Lifespan | 50 000 hours |
| Color temperature | 7500K |
| Luminous flux | 34 000 lm |
| Optical system | |
| Beam angle | 7° – 13° |
| Zoom | Manual |
| Focus | Manual |
| Functions | |
| Color wheel | 7 colors + open |
| CTO | 3200K, 4500K, 5600K |
| Strobe | Electrical 1-20 fps |
| Dimer | Electrical 0-100% |
| Control | |
| Multifunctional LCD display | |
| DMX channels | 5 |
| Modes | DMX512/manual |
| Power supply | |
| Input | AC 110-240 V,50/60 Hz |
| Total power | 650 W |
| Connections | |
| DMX512 | XLR 3-pin in/out, XLR 5-pin in/out |
| Power | powerCON in |
| Package contains | |
| Projector | 1 pc |
| Connector powerCON | 1 pc |
| Stand | 1 pc |
| User manual | 1 pc |
| Size | |
| Projector | 1028х237х336 mm |
| Carton | 1190х370х395 mm |
| Weight | |
| N.W. | 17,4 kg |
| G.W. (flight case for 1 fixture with stand) | 52 kg |
| G.W. (carton) | 24 kg |