PRO LUX E-HOIST 1000
Electric chain winch with direct control is designed for lifting stage structures, decorations and other loads. The winch complies with the BGV-D8 class and requires a rehook. The reliability of the components allows them to be used in complex events.
| Class | BGV-D8 |
| Load capacity | 1000 kg |
| Lifting height | 24 m |
| Lifting speed | 4 m/min |
| Number of brakes | 1 |
| Swivel hook | |
| Control | Direct |
| Power supply | |
| Input | 380V, 50Hz |
| Total power | 1500 W |
| Connections | |
| Power | 16A4P |
| Package contains | |
| Product | 1 pc |
| Chain bag | 1 pc |
| User manual | 1 pc |